המומחה לטיפולי שורש טוען שהם גורמים למחלות רבות

באדיבות Thomas Wohlgemuth דרך וויקימדיה

ד"ר ג'ורג' מייניג, רופא שיניים מוסמך, ממייסדי האגודה של המומחים לטיפולי שורש, ביצע במשך עשרות שנים טיפולי שורש, ולימד במשך שנים רבות דורות של מומחים כיצד לבצע טיפולי השורש. אין ספק שמדובר בבר-סמכה בתחום.

לאחר 47 שנים שד"ר מייניג עסק בתחום, הוא נתקל במחקר של ד"ר ווסטון א. פרייס, שחקר במשך 25 שנים את רפואת הפה וספציפית טיפולי שיניים.

ד"ר פרייס חקר את טיפולי השורש בבעלי חיים ובבני אדם בצורה מאוד יסודית, והוא הסיק שאפילו אם השן עברה טיפול הכי יסודי והמעולה ביותר שניתן, ואפילו אם לאחר הטיפול השן נראית מצוין, ואין סימפטומים של דלקת, עדיין השן דלקתית. הדלקת תמיד התגלתה בדנטין. שן שעברה טיפול שורש תמיד תאכלס חיידקים.

מבחינת ד"ר ג'ורג' מייניג  היתה זו הפתעה לא קטנה. משום שהדנטין עושה רושם של אבן קשה, שאינה חדירה לחיידקים. אולם הדנטין עשוי מאלפי תעלות קטנטנות.  בעת עששת שמגיעה עד לשורש, החיידקים מתפשטים לכל התעלות.

טיפול השורש – החיטוי והסתימה של תעלות השורש, אינן משמידות את החיידקים האלה. לאחר הסתימה של התעלה, נוצר להם מבצר קטן. שום תא דם, נוגדן, או אנטיביוטיקה מסוגלים לחדור ולהשמיד אותם.

גם אם ההחיטוי והסתימה היו יעילים ב-100% בזמן הטיפול, לאחר הטיפול החומר הסותם מתכווץ במידה זעירה. אולם הרווח הקטנטנן מאפשר לחיידקים להסתנן לתוך תעלות הדנטין. משום שהחיידקים יכולים לעבור שינוי, להצטמצם במימדים, וליצור אנרגיה ללא חמצן.

לאחר מכן החיידקים עלולים להתפשט לתושבת של השן, ומשם לחלל של שורש השן בעצם הלסת, ומשם דרך זרם הדם הם יכולים להגיע לגוף כולו.

המערכת החיסונית מסוגלת להתמודד עם הזיהום פעמים רבות. אולם, ד"ר פרייס מצא שבעת שהגוף מותקף במחלה אחרת, במצב נפשי קשה, תאונת דרכים, או סיבה אחרת, החיידקים מהשן עלולים להשתכן במקום חדש, כגון הלב הכבד או הכליות, בלוטה, ולגרום לחולי כרוני.

עבור ד"ר מייניג הספר של ד"ר פרייס גרם לשוק, כל הפרקטיקה המקצועית שלו הועמדה באור שלילי. אולם במקום להתעלם ולהמשיך הלאה, הוא שינה את דרך הטיפול בפציינטים. הוא שכנע חולים שסבלו מבעיות כרוניות לעקור את טיפולי השורש. העקירה לוותה בהסרת התושבת של השן, משום שהתושבת של השן תמיד מזוהמת בחיידקים. ד"ר מייניג מעריך גם שהשיניים אכן מהוות את קצה מסלול המרידיאנים בגוף, ובצורה כזו הם משפיעים על איברים רבים אחרים.

מה העצה של ד"ר מיינינג למניעת עששת ובעיות שיניים? דיאטה בריאה ומאוזנת. ד"ר פרייס בדק קהילות רבות של שבטים מבודדים וגילה שיניים בריאות אצל כולם למרות שהם לא צחצחו שיניים, לא השתמשו במשחת שיניים בעלת שלוש צבעים,  ולא העבירו חוט דנטלי. מה היה הסוד שלהם? הם אכלו מזון לא מעובד ישירות מהטבע. במיוחד הם נמנעו מסוכר לבן וקמח לבן. ברגע שהאדם "המודרני" מביא את המזון שלו לשבטים האלה, המחלות המודרניות מופיעות, כולל מחלות שיניים.

ברוב המקרים ההטבה במצב החולה שעקר את טיפול השורש היתה מיידית. לעיתים לקח זמן רב יותר עד שהאיזור התנקה, ולעיתים חלק מהזיהום נותר. ד"ר מייניג החליט לחשוף את העניין, הוא מתראיין ומספר את הסיפור האישי שלו בכלי תקשורת רבים.

מקורות:

לורה לי מראיינת את ד"ר ג'ורג' מייניג

ד"ר ג'וזף מרקולה מראיין את ד"ר ג'ורג' מייניג

עוד על טיפולי שורש בבלוג.