סרט תיעודי: "הכסף מדבר: רווח לפני בטיחות החולים"

סקירה של הסרט התיעודי:

הסרט צולל למעמקים האפלים של הרפואה בימינו. הוא מראה כיצד החזות הנייטרלית של הרופאים המטפלים בנו, מסתירה עולם שלם של אינטרסים כספיים, מעורבות עמוקה מאוד של חברות התרופות בכל שלבי הרפואה, בתי-חולים, קליניקות, ממשלה, בתי-ספר לרפואה, ירחונים מקצועיים, ואפילו גישה ישירה לחולים דרך פרסומות.

חלק מהרופאים כבר התעוררו, ונדהמו לגלות שחלק גדול מהתרופות שלהם גורמות יותר נזק מאשר תועלת.

חלק מהרופאים הגיעו למסקנה שהג'ורנלים הכי מכובדים בתחום הרפואה (כגון JAMA) אינם אמינים, בשל המעורבות הגסה והמאסיבית של חברות התרופות במחקרים דרך מימון. חלק מהמדענים שמפרסמים את המאמרים לא מקבלים גישה לכל המידע, אלא למידע מסונן בלבד!!! קשרים בין חוקרים לחברות התרופות נחשפים, ההשפעה של חברות התרופות על הרופאים ברורה.

על מערכת יחסי הציבור והמכירות של חברות התרופות: לרופאים מוצעים תמורות יקרי ערך כגון: טיולים, נופשונים, כנסים מהודרים, ודברים קטני ערך: ארוחה מוכנה, ספל קפה חינם, פריסבי. הנציגים נראים טוב, רהוטים, מחמיאים לאגו של הרופאים. הכמות של מוכרני התרופות מדהימה, לכל 4 רופאים יש נציג תרופות בארה"ב!

ה-FDA מכור… חלק גדול מהתקציב והמחקר שלו ממומן ע"י חברות התרופות.

חברות התרופות משקיעות פי 2 בקידום מכירות התרופות מאשר במחקר… (זה הרבה יותר רווחי). עלות המכירות מוטלת על החולים. הטענה שהתרופות יקרות בשל עלות הפיתוח מטעה. התרופות יקרות בשל עלות קידום המכירות. בעיקר. חברות התרופות מקדמות תרופות רווחיות, לאו דווקא יעילות.

חלק גדול מקידום המכירות הוא מתן דוגמאות של תרופות, ולעיתים מהתרופות היקרות ביותר. הרופאים מרגישים כמו "רובין הוד" כשהם נותנים את התרופה לאדם נזקק. אבל הם בעצם כלי. משום שהם  לומדים את התרופה, מתרגלים לתת אותה, ולמעשה מחדירים אותה לשוק. חברות התרופות לעולם לא יתנו דוגמא מאספירין…

סרט תיעודי של ג'והן אניס וקתלין סלטרי-מושקו:

תגובה אחת “סרט תיעודי: "הכסף מדבר: רווח לפני בטיחות החולים"

  1. טליה

    כל הכבוד לך שאתה מעלה ומפיץ כאלו נושאים חשובים למודעות. ישר כח והמשך בעבודה המצויינת..

סגור לתגובות.