ארכיון הקטגוריה: זיהום גרעיני

חומרים שמכניסים לנו לפה.

אולף בנגטסון חיבר מסמך מרתק (הכתובת להורדת המסמך www.gbg.bonet.se/bwf/art/radio.doc במידה והוא לו נפתח מהקישור), שנותן אינדיקציות שחלק מהתקני השיניים ששווקו במשך עשרות שנים הכילו אורניום ותוריום!!! (שני יסודות רדיואקטיביים בעלי רעילות גבוהה). יתירה מכך היסודות האלה נכללו בהתקנים בכוונת תחילה (בין היתר בהתקני פורצלאן וסתימות קומפוסיט).

ובכן נשאלת השאלה – למה לעזאזל יצרניות ההתקנים יכלילו אורניום ותוריום בהתקני השיניים? הסיבות נראות קצת מוזרות, אבל עד כה לא נמצאו אחרות:

1) כדי לתת לשיניים מלאכותיות ברק דומה לשיניים טבעיות.

2) כדי שסתימות קומפוסיט יזוהו בצילומי רנטגן (כפי שמזהים סתימות אמלגם).

הדרך בה אולף הגיע למסקנות שלו מעניינת. הוא לא יכל לגשת לתוית של התקני השיניים ולראות את החומרים הנכללים בהתקן משום שתאמינו או לא… המרכיבים לא תמיד רשומים בתווית. היצרנים מחשיבים את הרכב החומרים כסוד תעשייתי, והם לא מחויבים לחשוף מה הם מכניסים לנו לפה. הוא נאלץ לחטט באינדיקציות עקיפות כמו פטנטים ומאמרים.

במהלך השנים הולדה קלארק, הגיע למסקנה שיש אורניום בפיות רבות, הוא מתפרק לפולוניום, והפולוניום מהווה מרכיב מרכזי בגידולים סרטניים. מהבדיקות שהיא ערכה עולה גם שכמחצית מסתימות האמלגם מזוהמות באורניום.

זיהום גרעיני חמור!

לפעמים אני שונא לרשום את הפוסטים. התוכן הוא פשוט…. גועל נפש. זה לא גועל נפש שאני התכוונתי ליצור, אני מניח שגם מרבית הקוראים לא רצו בו. אולם כתושבים בכוכב הכחול הזה, כולנו שותפים ליצירה הגלובאלית, גם אם זה קורה בלי דעת. זו גם הסיבה שכדאי שנכיר את "היצירות" של חברינו לכוכב. חוץ מזה אני מניח שמי שכבר הגיע לפינה הנידחת הזו באינטרנט (אני לא מפרסם את הבלוג בשום מקום), יכול להתמודד עם חדשות לא נעימות.

מי שלא מעוניין, יכול לעזוב, לעיתים בורות עדיפה על מידע (וזה לא צחוק).

התקלה הגרעינית בפוקושימה שהתחוללה ב-11 למרץ גרמה לנזק גדול. בעיתונים הגדולים וברשתות הטלוויזיה היא דווחה בהרחבה. אולם תמונות פיצוץ הכורים לוו בדברי הרגעה. TEPCO (חברת החשמל היפנית המפעילה) והממשלה היפנית תמיד סיפרו שהצוותים עובדים לתיקון הבעיות, מצב הכורים יציב ותחת שליטה. כך זה נמשך שבועות. לבסוף הנושא "שיעמם" וירד מסדר היום.

אולם עם ירידת הנושא מסדר היום הוא התחיל לעלות לסדר היום בתקשורת האלטרנטיבית, אני מתכוון לתיקשורת האלטרנטיבית לאלטרנטיבית. כמו שבניו-יורק יש תיאטראות "צדדיים" שהם נקראים Off Broadway, ויש תיאטראות עוד יותר רחוקים שנקראים Off off broadway, אם נמשיל את התקשורת שאני מדבר עליה לתיאטראות, הייתי קורא לה Off off off broadway. מדובר על בודדים, שלקחו יוזמה חקרו, מדדו והגיעו למסקנות מפתיעות.

מה גילו לנו החברים?

ביפן גילו לנו החברים שנמדדת קרינה מסוכנת גם מעבר לחגורת היישובים המפונים. הם גילו שביישובים באיזורים אלה לילדים יש תופעות כגון דימום מהאף, שילשול, וחולשה – תופעות אופייניות להרעלת קרינה. הם גילו לנו שבטוקיו נמדדת קרינה חריגה ומסוכנת. שיבולי אורז שגדלו מרחק 75 ק"מ מהכורים הפגועים זוהמו עד כדי כך שלא היו ראויים למאכל בהמה. הם גילו שחלק מתושבי האיזורים שלא נכללו בתוכנית הפינוי הממשלתית, הבינו את המצב ארזו את הפקלאות וברחו.

אבל לא רק ביפן חלק מהתושבים הבינו את גודל האסון. גם באירופה ובארה"ב היו היו מספר מצומצם של אזרחים והבינו את גודל האסון, ומספר עוד יותר מצומצם שהיו מוכנים לדבר על זה בפומבי. מה הם סיפרו?

שבמערב ארה"ב הנתונים הרשמיים הראו על זיהום מאוד חריג במים ובחלב. נתונים אלה ככל הנראה הושתקו. שגלאי קרינה רדיואקטיבית של הממשלה כובו. אזרחים שהסתובבו עם מוני גייגר גילו גשם מזוהם במידה מאוד מסוכנת. אזרח שבדק פילטר אויר במחמם הביתי שלו גילה קרינה יוצאת דופן. חלק מהמומחים הגיעו למסקנה שכל מערב ארה"ב והוואי יזוהמו במידה משמעותית. בהמשך כל חצי הכדור הצפוני צפוי להזדהם. הזיהום בדר"כ אינו בא לידי ביטוי באופן מיידי, הוא יכול לבוא לידי ביטוי כעבור שנים ואפילו עשרות שנים. מדוע?

הזיהום שנובע מפוקושימה הוא זיהום של חלקיקים חמים. חלקיקים מיקרוסקופיים שמכילי מולקולות בעלות קרינה רדיואקטיבית חזקה. החלקיקים הזעירים נישאים ברוח למרחקים עצומים ויכולים להקיף את כדור הארץ. אם נרים מונה גייגר לאויר, הוא לא יראה שום בעייה, משום שהחלקיקים האלה מצויים בריכוז נמוך. אולם אם למשל נבדוק פילטר אויר של מכונית או של מזגן, שמסנן במשך שעות אויר (בדיוק כמו הריאות שלנו) נגלה קרינה חריגה. החלקיקים האלה נינשמים, או נבלעים, ועלולים להתקע בגוף שנים. כל עוד הם בגוף הם מייצרים מוטציות בדי.נ.א ופוגעים בתיפקוד התאים. הגוף יעמול ללא הרף לתקן את המוטציות, עם זאת ההסתברות לסרטן עולה.

עוד סיפרו לנו שלכורים שנפגעו הופסק הקירור באופן מיידי והתכת ליבת הכור מתרחשת שעות ספורות לאחר הפסקת הקירור. אודה שלי זה היה חדש, מעולם לא התעמקתי במבנה הכורים הגרעיניים. את הכורים לא ניתן לכבות. גם אם מפסיקים את הליך הביקוע, עדיין חובה לצנן את מוטות הדלק. כור שלא מצננים אותו (גם אם כובה) נמס כעבור שעות ספורות. פעילים המתנגדים לאנרגיה גרעינית כבר צועקים את זה שנים. למרות זאת אני הופתעתי. הכורים כה פגיעים לאסונות הטבע, הם כה פגיעים למעשי חבלה, ופוטנציאל הנזק כה גדול שלדעתי אין מקום לשימוש באנרגיה גרעינית במתכונת הנוכחית בכוכב שלנו. במרבית הכורים קיום הזרם החשמלי הוא קריטי לפעילות הכור. לפיכך ישנם מספר גיבויים – המתח שמופק מהכור עצמו מגובה ע"י מתח רשת החשמל הארצית, שמגובה ע"י גנרטורים מופעלים על דיזל, שמגובים ע"י סוללות. בכל זאת כל האמצעים כשלו בפוקושימה.

אז מה עוד מספרים לנו? הקשיבו לפרופ' כריסטופר באסבי. משמיצים את המדען בכל מיני חוגים, אבל הוא עושה רושם של אדם מאוד רציני. כריסטופר נסע ליפן לספר ליפנים מה הוא מצא וכיצד להתגונן מפני הנזק הנוראי. הוא אמר להם שהממשלה היפנית פושעת, שבעניין הזה המימסד האקדמי הוא מאפיה גלובאלית של דיסאינפורמציה. שמימדי האסון הם באומדן גס פי 1000 יותר גדולים מאשר בצ'רנוביל. גם ד"ר הלן קאלדיקוט הבינה מייד את מימדי האסון. לטענתה הזיהום שווה ערך לזיהום שנוצר בעטיים של 20000 פצצות מהסוג שהוטל על הירושימה.

לסיום שמרתי את הקטע שבעיני הכי ביזארי. אחד הפיצוצים בפוקושימה (כור מספר 3) דמה לפיצוץ גרעיני יותר מאשר לפיצוץ מימן. לכאורה זה נראה טבעי שבכור גרעיני יתרחש פיצוץ גרעיני. אבל למבינים בנושא זה נראה ממש מוזר. משום שדרגת ההעשרה של הדלק בכור אינה מאפשרת פיצוץ גרעיני. דרגת ההעשרה נמוכה מדי. אז כיצד בכל זאת התרחש פיצוץ גרעיני? אם הקדוש ברוך הוא לא יצר נס, הפיצוץ הגרעיני נוצר מפצצה גרעינית. למה שמו פצצה גרעינית בפוקושימה? עד כאן קוראים יקרים. הייתי מספר לכם (בעצב) אם הייתי יודע, אבל יש לי רק השערות לא מבוססות.

מי מכם שמעוניין לצלול לחלק אפל בסיפור של הכוכב שלנו, חלק שמוסתר בתיקשורת ההמונים יכול לעיין בערך באקו-ויקי.

אני מקווה שתגבר המודעות לנושא. אינני מעוניין להטריד את שלוות הרוח שלכם לחינם.