שורש החולי – הצד האפל של טיפול שורש

טיפולי שורש הם פרוצידורה מקובלת ברפואה המערבית. למעשה הפרוצידורה הזו הופכת לנפוצה יותר יותר ברפואת השיניים. ב-1960 בוצעו 3 מיליון טיפולי שורש בארה"ב, ב-1990 בוצעו 40 מיליון טיפולי שורש בארה"ב, ב-2002 בוצעו 50 מיליון טיפולי שורש בארה"ב. גידול מדהים.

האגודה האמריקאית למומחים לטפולי שורש (AAE) טוענת שטיפולי השורש אפקטיביים ובטוחים. אולם כיצד יודעים המומחים לטיפולי שורש מה הנזק הנובע משן מטופלת לשאר הגוף? כלומר גם אם השן נראית טוב ללא סימני זיהום או דלקת, האם יתכן שעדיין נובע מימנה נזק לשאר הגוף. האם יתכן שבדומה להכנסת הכספית לשיניים (שגורמת במקרים רבים לנזק עצום בגוף), גם טיפולי השורש ברבות השנים יגרמו לנזק הולך וגדל? האם זה המקרה הקלאסי שרופאי השיניים אינם מודעים לנזק שהן יוצרים משום שהם אינם מטפלים בו, והרופאים שמטפלים בנזק אינם מודעים למקור הנזק (השן) משום שאינם מבינים בתחום?

אז התשובה של מומחים שלמדו את הנושא היא – כן. בכל המקרים שמבוצע טיפול שורש נוצר מצב של חולי בשן המטופלת שמביא לזיהום מתמיד של הגוף כולו. לעיתים הגוף מסוגל להתמודד עם הזיהום בהצלחה יחסית ואז לא יראו סימפטומים מיוחדים, ולעיתים הגוף לא מסוגל להתמודד עם הזיהום ועלולות להיווצר מחלות קשות כגון דלקת פרקים, מחלות לב, סרטן, ועוד.

אז מה הוביל את המומחים האלה למסקנה הזו?

בטיפול שורש למעשה ממיתים את שורש השן, מנתקים את כלי הדם שמובילים דם לשן, מנקים את תעלות השורש, אוטמים את התעלות ומלבישים על השן תותב במקום החלק שנהרס בתהליך הניקוי. למעשה משאירים בפה שן מתה.

אני קורא למה שנשאר בפה שן מתה משום שכל רופא שיניים יספר לכם שהשיניים שלכם חיות. הם אומנם נראות נוקשות ודוממות, אבל הן מלאות חיים. ישנם כלי דם שמזינים את השן, ישנם עצבים בשיניים, ישנם תאי שן שגודלים ללא הרף מבסיס השן, וישנם אלפי תעלות זעירות שמובילות חומרי הזנה לתאי השן. אם ניקח את התעלות הזעירות בשן טוחנת ונחברם זו לזו נקבל תעלה באורך של כ-18 ק"מ. מדהים מה יש בשן שלנו.

טיפול שורש לכאורה מציל את השן, אבל רק לכאורה. משום שהוא מציל את "גווית" השן ולא את השן החיה. והגוויה נשארת בפה לאחר חיטוי.

עכשיו השאלה מה קורה לגוויות? הן מתחילות להירקב. גם השן שלנו מתחילה להירקב. במערכת התעלות המסועפת מפסיק לזרום דם, התאים שנלחמים בחיידקים פולשים אינם יכולים להיכנס. מצד שני מספיק נבג אחד של חיידק או פטרייה והריקבון מתחיל להתעורר. החיידק מתעורר ומגלה סביבה נטולת חמצן (אנ-אירובית). אבל לחיידקים יש מנגנוני הסתגלות מופלאים, והם יכולים להסתגל לסביבה אנ-אירובית ולייצר אנרגיה בהתססה. הרשת הארוכה של התעלות בשן מהווה מצע נהדר לחיידקים שהסתגלו והם מסוגלים להתרבות ללא הפרעה מצד המערכת החיסונית.

לאחר תקופה של התרבות החיידקים ברשת התעלות יכולים לנסות ולצאת מהמבוך בשן ולהקים מושבות בנקודות אחרות בגוף. כשהם יוצאים מהשן המערכת החיסונית תתקוף את החיידקים\פטריות ותשמיד אותם. אולם מאחר ולחיידקים\פטריות שגדלים בשן יש מבצר בלתי חדיר עם מלאי מזון כמעט אינסופי (מולקולות של סוכרים\פחמימות\חלבונים שמסתננות לתעלות השן מהאוכל שלנו), הם יכולים להמשיך ולשלוח שליחים לשאר הגוף, עד שיום אחד הם יתפסו את המערכת החיסונית בלתי מוכנה (בשל מחלה אחרת או טראומה), ואז הם יכולים להקים את המושבה במקום אחר בגוף.

בנוסף לשליחים של מושבות החיידקים בשיניים המתות, החיידקים שמייצרים אנרגיה ללא חמצן פולטים רעלים חזקים ביותר, כתוצר לוואי של התהליכים האנ-אירוביים. ד"ר בויד היילי (לשעבר ראש מחלקת הכימיה של אוניברסיטת קנטאקי) הראה שהרעלים שמיוצרים בשן שעברה טיפול שורש חזקים יותר מבוטוליזם.

כלומר בסיום טיפול השורש הגוף יכול להימצא במתקפה מתמדת של חיידקים פטריות ורעלנים.

הרצון של הפציינטים והרופאים "להציל" את השן, מסתיים בהתקנת "גופה" מרקיבה בפה. אומנם ניתן לאכול על השן, אבל האם זה משתלם בחשבון הכללי? לפי הבנתי היום כלל לא עושים את החשבון, ולפציינט עם מחלת לב או בעיות עיכול, אין מושג שהשן היא מקור הבעיה.

הביאו בחשבון שגם אם החלטת לוותר על השן, להשתלת שן או גשר יכולים להיות בעיות אחרות, לעיתים אף יותר חמורות.

אז מה עושים? אין תשובת בית ספר, לכל אדם יש רגישויות שונות ובעיות אחרות. אז מה בכל זאת אני מציע? התייעצו עם בעלי מקצוע שמודעים לנזקים שעלולים להיגרם ממתכות לא מתאימות בפה, טיפולי שורש, ועקירות. התעלמות מהבעיות הפוטנציאליות לא מעלימה אותן.

מומלץ בחום לצפות בסרטון של ד"ר מרקולה. ד"ר מרקולה מדבר על החלופות:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=oYbOvx54OOs#!

(מי שיתרגם את הסרטון יבורך!!!)

והרשו לי להוסיף לסרטון הנ"ל, שלמרות שהרופא גוזר טיפול שורש, הוא לא תמיד באמת נחוץ. קראו את הפוסט הבא.

מקורות:

http://naturalrecoveryplan.blogspot.com/2011/08/book-review-roots-of-disease.html#more

http://www.thenaturalrecoveryplan.com/docs/research_docs/2010.07.28.03.30_Root_canal.pdf

http://www.naturalnews.com/025412.html

http://www.notdoctors.com/crci3.html

http://rheumatic.org/teeth.htm

http://www.wholeapproach.com/newsletter/archives/2006/08_August.html

http://www.amazon.com/Roots-Disease-Connecting-Dentistry-Medicine/dp/1401048943

http://www.amazon.com/Root-Canal-Cover-George-Meinig/dp/0916764095/ref=pd_sim_b1